01 Mart 2014 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3. Köprü Güzergahı Haritası
29 Nisan 2010 Perşembe 06:28

3. Köprü Güzergahı Haritası

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3. Boğaz Köprüsü'nü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu projesini canlı yayında, haritadan net olarak gösterdi. işte 3. köprü güzergahı...

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3. köprünün Garipçe ile Poyrazköy arasında yapılacağını belirtti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamalar şöyle:

Yüklü araçlara getirilen 8 saatlik kısıtlama zaman bakımından ihracatımızı sekteye uğratmaktadır. Nakliyeciler 10 dakikada götürebileceği nakliyat için her sabah 4 saat her akşam 4 saat beklemektedirler. Her 5 araçtan bir tanesi ağır ticari taşıttır.

Mevcut iki köprü kapasitesinin iki kat üstünde trafik gerçekleşmektedir. Trafik kapasitesi her iki köprünün günlük 250 bin iken fiili durum zaman zaman 500 bini aşmaktadır. Birinci köprü 1973 ikinci köprü 1988 yılında hizmete girmiştir. Köprülerin zaman zaman düzenli bakım ihtiyaçlarını karşılamak için kapatılması gündeme geldiğinde İstanbul trafiğinde çok büyük bir kaos oluşturmaktadır. Köprülerin planlanmış bakımlarından daha önce de bakıma alınması fiili bir durumdur.


İŞTE 3. KÖPRÜ GÜZERGAH HARİTASI
Kapasite üzeri kullanım köprülerin ekonomik ömrünü de kısalttığı ayrı bir vaka ve gerçektir. İstanbul içinde trafik nedeni ile akışın istenen seviyede olmaması nedeni ile yıllık iş gücü kaybı ve fazladan yakılan akaryakıtın maliyeti 3 milyar TL'yi aşmıştır. Buna emisyon salınımından doğan maliyetleri ve atmosfere katılan yanlış gazları ve bunların doğurduğu sonucu ilave etmiyoruz.

Bütün bu veriler 3. Köprü'yü de içeren Kuzey Marmara Projesi'nin bir an önce hayata geçirilmesini zorunlu hale getirmektedir.

2005'ten bu yana yapılan çalışmalar 6 koridor ve 6 güzergâh üzerinde geliştirilmiştir. 6 güzergâh bütün yönleriyle incelenmiş ve birbiriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Güzergâhlarından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün kuzeydekilerin üzerine daha detaylı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Eylül 2009 yapılan Ulaşım Şurası'nda özellikle STK, üniversite temsilcileri ve uzmanlarının katılımıyla 3. Köprü ve ona bağlı otoyol, çevre yolları konusu kapsamlı bir şekilde tartışılmış ve oluşan sonuç bildirisinde köprünün bir an önce hayata geçirilmesi kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Güzergah konusunda şüphesiz dikkate alınan hususlar önemlidir. Tarihi, çevre, trafik, işlevsellik ve maliyet gibi diğer yönlerden toplumun benimseyeceği sosyal ve ekonomik faydası en fazla sağlanan bir ulaşım projesi bu seçimlerde esas alınmıştır. Çevresel etki bakımından su kaynakları, orman alanları, tarihi yapılar ve SİT alanlarının etkisi, yaşam alanlarında oluşacak gürültü kirliliğinin en aza indirgenmesi göz önünde bulundurulmuştur.

Seçilen tercihin öne çıkan kriterleri ise yeşil alanların korunması için İstanbul boğazı ve yakın çevresinden şehir içine doğrusal bağlantılar asgari ölçüde tutulmuştur. Belgrad ormanları, Fatih ormanları, Polonezköy ve tarihi bendlerin korunması temel hedef olarak benimsenmiştir. Güzergahın bu kesimlerinde tünel ve viyadük yapılara önem verilmiş ayrıca ekolojik yapının ve yaban hayatının korunabilmesi için orman eko sistemi oluşturulmuştur. Seçilen güzergah orman değeri düşük, baltalık ve makilik alanlar tercih edilmiştir.

İŞTE KÖPRÜNÜN GÜZERGÂHI

3. Köprü Kınalı mevkii ile Paşaköy güzergâhında olacağını belirten Yıldırım, Kınalı-Kömürcüler-Garipçe-Paşaköy ve Gebze arasında olacağını söyledi.

Üçüncü Boğaz Köprüsü geçişi ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun Garipçe (Sarıyer) ve Poyrazköy (Beykoz) mevkii olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.